Przejdź do treści

Retix.C Retibooster

Terapia retinolowa wykorzystująca 4% retinol z 2% czynnikiem wzrostu TGF oraz witaminę C. Substancje działające na poziomie komórkowym, widocznie wpływają na napięcie skóry, redukcję przebarwień, zmiany potrądzikowe, rozszerzone pory i zaskórniki oraz nierównomierna strukturę skóry.

Retinol (pochodna witaminy A)- główna substancja aktywna wykorzystana w zabiegu, uważany jest za najbardziej efektywną substancję o działaniu przeciwstarzeniowym. Wygładza i uelastycznia skórę poprzez większenie liczby fibroblastów, które odpowiedzialne są za produkcję włókien kolagenowych. Dodatkowo zawarty w preparacie czynnik wzrostu TGF, którego szlak metaboliczny jest identyczny z retinolem, wzmacnia jego działanie podczas zabiegu, a jednocześnie zmniejsza podrażnienie, stymulując produkcję lipidów. 

Jak wygląda zabieg?

Zabieg wykonywany w gabinecie jest przyjemny i bezbolesny, reakcja skóry w postaci podrażnienia, zaczerwienienia i złuszczana warstwy rogowej naskórka następuje po około 2-3 dniach i może trwać kilka dni. W tym okresie szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiednią pielęgnację skóry. Zabieg wykonywany jest w okresie jesienno – zimowym, kiedy skóra nie jest narażona na intensywne promieniowanie słoneczne. Po wykonaniu zabiegu w gabinecie, klient wychodzi do domu z maską retinolową na skórze, która musi pozostać na niej około 8h, po czym należy zmyć ją letnią wodą i zaaplikować intensywnie nawilżający i regenerujący krem, który klient dostaje w gabinecie w formie próbki. Rekomendowana ilość zabiegów to 3 w odstępach 1 miesiąca. 

Podstawowy zabieg Retibooster można dodatkowo wzmocnić mikronakłuwaniem lub poprzedzając go wcześniej wykonanym peelingiem chemicznym. Takie warianty zabiegu dodatkowo intensyfikują go oraz zwiększają przenikanie maski retinolowej. Nie są one jednak dedykowane dla każdego rodzaju skóry, między innymi ze względu na możliwość wystąpienia silniejszej reakcji pozabiegowej. Dobór wariantu zabiegu następuje po odpowiedniej konsultacji z pacjentem oraz wykluczeniu przeciwwskazań.

Jak przygotować się do zabiegu?

Przed zabiegiem warto przygotować skórę, wprowadzając do pielęgnacji domowej kosmetyki z retinoidami minimum 2 – 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem. Zbuduje to tolerancję skóry na substancję, a tym samym zmniejszy ryzyko wystąpienia dużego podrażnienia po zabiegu. Należy jednak pamiętać, że wprowadzając retinoidy trzeba robić to stopniowo zaczynając od niższego stężenia. Początkowo zalecane jest stosowanie kosmetyku z 0,3% lub 0,5% retinolu lub 0,03% – 0,07% retinalu (w zależności od tego jak wrażliwa jest skóra), 2 razy w tygodniu przez około 14 dni. Jeżeli po tym czasie nie występuje podrażnienie, można stosować kosmetyk 3 razy w tygodniu i z czasem częściej. Ważną kwestią przy stosowaniu retinoidów jest odpowiednie nawilżanie skóry oraz stosowanie fotoprotekcji. Przed wyborem kosmetyku należy również zwrócić uwagę czy zawiera on retinol czy retinal, gdyż działanie tych substancji chociaż dają zbliżone efekty to w różnych stężeniach.

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • ciąża i okres laktacji,
  • nadwrażliwość lub alergia na którykolwiek ze składników produktów,
  • aktywna infekcja ogólnoustrojowa,
  • schorzenia ogólnoustrojowe, mogące spowalniać gojenie, np. nieuregulowana cukrzyca,
  • skóra podrażniona, uszkodzona, czy rany w miejscu poddawanemu zabiegowi (np.rozdrapane zmiany trądzikowe);
  • miejscowe infekcje skóry, w tym opryszczka,
  • leczenie doustnymi retinoidami, w tym izotretynoiną,
  • skłonność do powstawania bliznowców,
  • wykonanie w tym samym regionie silnych peelingów chemicznych czy zabiegów laserowych  (mniej niż 30 dni wcześniej).

Przed zabiegiem poinformuj kosmetologa o wszystkich wykonywanych procedurach w regionie planowanego zabiegu oraz o aktualnie stosowanych kosmetykach.