Chirurgiczne usunięcie zmiany skórnej / Biopsja diagnostyczna
Jest to zabieg diagnostyczny, czasem również diagnostyczno-leczniczy, polegający na pobraniu fragmentu lub całości zmiany skórnej (całkowite wycięcie chirurgiczne) do badania tkankowego, najczęściej histopatologicznego lub immunologicznego.
- Rozwiązany problem Diagnostyka skóry
- Cena od 550 zł
- Czas trwania zabiegu ok. 30 - 60 minut
Na czym polega zabieg?
Pierwszą czynnością związaną jest odkażanie skóry środkiem dezynfekującym. Następnie wykonywane jest znieczulenie, najczęściej nasiękowe, czyli poprzez podanie leku znieczulającego do skóry i tkanki podskórnej. Istnieje wiele technik pobrania biopsji skóry, m.in. biopsja sztancowa, łyżeczkowaniem, ścinająca. W zależności od rozległości zmiany, następnie zakładane są szwy zbliżające brzegi rany, a na koniec opatrunek zewnętrzny.
Jakie są wskazania do wykonania zabiegu?
O celowości tego zabiegu decyduje dermatolog w trakcie konsultacji.
Jakie jest zalecenia po zabiegu?
Ranę należy chronić odpowiednim opatrunkiem, chroniącym ją przed urazem, zakażeniami, a także pozwalającym zachować właściwe warunki do gojenia. Zaleca się stosowanie odpowiednich antyseptyków. Często do dobrego gojenia niezbędne jest ograniczenie aktywności fizycznej. Szwy mogą być usuwane w różnym czasie, zależnie od grubości skóry oraz napięcia w ranie. Należy pamiętać, że jest to procedura medyczna, dobierana indywidualnie do pacjenta, dlatego każdy pacjent po zabiegu otrzymuje wskazane dla niego postępowanie.
Kiedy otrzymam wynik?
Pobrana tkanka trafia do pracowni histopatologii, gdzie jest przygotowywana (m.in. cięta, wybarwiana), a następnie ocenia przez lekarza patomorfologa. Taki proces trwa zwykle od 2-4 tygodni. Czasem procedura oceny tkanki mikroskopowo może ulec wydłużeniu, np. z uwagi na konieczność dodatkowych barwień czy konsultacji wycinka z innym ośrodkiem.